شماره های مطب دکتر سروی: 02188087542 | 09195934458 | 09195600342
رزرو وقت تماس با پزشک

تقویت قبل از آی وی اف، شانستان را افزایش دهید

تغذیه و تقویت  قبل از آی وی اف

آنچه در این مقاله خواهید آموخت

قبل از انجام ای وی اف چی بخوریم ؟!!!

در ادامه همراه باشید تا دکتر سروی فوق تخصص زنان و زایمان شما را راهنمایی کنند…

زنانی که برای بارداری تلاش می‌کنند باید به پیروی از یک رژیم غذایی سالم، همانند رژیم مدیترانه‌ای، تشویق شوند. زیرا پیروی از این الگوی غذایی سالم شانس بارداری را افزایش می‌دهد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد در زنانی که از ۶ ماه قبل از درمان‌های کمک باروری از رژیم غذایی مدیترانه‌ای استفاده می‌کنند شانس بارداری و تولد نوزاد زنده بیشتر است.

در این مطالعه محققان از ۲۴۴ زن در مورد رژیم غذایی که قبل از لقاح آزمایشگاهی (IVF) داشتند سوال کردند. سپس با توجه به میزان پایبندی به رژیم مدیترانه‌ای شرکت‌کنندگان را به ۳ گروه تقسیم کردند.

آن‌ها مشاهده نمودند در زنانی که مقادیر بیشتری سبزی و میوه تازه، غلات کامل، حبوبات، ماهی و روغن زیتون مصرف می‌کردند و مقادیر کمی گوشت قرمز در رژیم‌شان بود احتمال موفقیت در بارداری ۶۵ تا ۶۸ درصد بیشتر بود.

بررسی زنان جوان‌تر از ۳۵ سال نشان داد اگر امتیاز پایبندی به رژیم غذایی مدیترانه‌ای ۵ واحد افزایش یابد احتمال موفقیت در بارداری و تولد نوزاد زنده ۲/۷ برابر افزایش می‌یابد. در این مطالعه ارتباطی بین رژیم غذایی و موفقیت در بارداری در افراد بالاتر از ۳۵ سال مشاهده نشد.

محققان معتقدند علت این امر تغییرات هورمونی، کاهش تعداد تخمک‌ها و سایر تغییراتی است که در زنان با افزایش سن رخ می‌دهد و تاثیر عوامل محیطی مانند رژیم غذایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال، این امر به معنای عدم اهمیت رژیم سالم برای زنان بالاتر از ۳۵ سال نمی‌باشد.

به گفته محققان در مورد بارداری، رژیم غذایی و سبک زندگی در مردان به اندازه زنان مهم است.

مطالعات قبلی نشان داده که پیروی از رژیم مدیترانه‌ای کیفیت منی را در مردان بهبود می‌بخشد. به طور کلی نتایج این مطالعات نشان‌دهنده تاثیر رژیم بر باروری بوده و از نقش مفید رژیم مدیترانه‌ای در عملکرد تولید مثلی حمایت می‌کند.

زنانی که برای بارداری تلاش می‌کنند باید به پیروی از یک رژیم غذایی سالم، همانند رژیم مدیترانه‌ای، تشویق شوند. زیرا پیروی از این الگوی غذایی سالم شانس بارداری را افزایش می‌دهد.

قبل و بعد از آی وی اف (IVF) چی بخوریم؟ چی نخوریم؟

تقویت قبل از آی وی اف : آی وی اف موفق با آووکادو

مطالعاتی که توسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد خانم‌هایی که بیشترین میزان چربی‌های غیراشباع را مصرف می‌کنند شانسشان برای داشتن آی وی اف موفق سه الی چهار برابر بیشتر از سایرین است و در میان مواد غذایی که منبع اسیدهای چرب غیراشباع محسوب می‌شوند، آووکادو می‌تواند در صدر فهرست قرار بگیرد. آووکادو منبع بسیار خوبی برای اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹ بوده و همچنین میزان پتاسیم موجود در آن از موز هم بیشتر است. همچنین این میوه شامل اسید فولیک و ویتامین B6 فراوان است که هر خانمی که قصد بارداری دارد با رعایت میزان مصرف مجاز آووکادو در بارداری به آن نیاز دارد.

افزایش شانس مادر شدن با برنامه غذایی : رژیم غذایی مدیترانه‌ای قبل از آی وی اف

در یک مطالعه دانشگاهی محققان به این نتیجه رسیدند که برای افزایش شانس مادر شدن با برنامه غذایی پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیش از اقدام برای آی وی اف موفق می‌تواند شانس بارداری را تا بیش از ۴۰ درصد افزایش دهد. علتش هم این است که این برنامه غذایی سرشار از چربی‌های غیراشباع سالم، میوه‌ها و سبزی‌ها، ماهی‌هایی که آلودگی بسیار پایینی به جیوه دارند و همچنین انواع و اقسام حبوبات پر فیبر است که منبع خوب ویتامین‌های گروه ب نیز هستند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای تاثیراتی هم روی جنین خواهد داشت.

شب قبل از انتقال جنین چی بخوریم : غذاهای گرم و زودهضم

تقویت رحم قبل از انتقال جنین فریز شده

مصرف غذاهای گرم و زود هضم از اصلی‌ترین اصول غذایی بعد از آی وی اف است که هر خانمی که می‌خواهد از این طریق باردار شود باید آن را رعایت کند. بهتر است شب قبل از انتقال جنین ،قبل و پس از آی وی اف از مصرف غذاهای سرد یا غذاهای دیر هضم مانند سبزی‌ها خام، بستنی، اسموتی‌های سرد یا فریز شده خودداری کنید. بر اساس اصول طب چینی غذاهای سرد و خام انرژی زیادی از بدن می‌گیرند تا هضم و جذب شوند و این یعنی انرژی کمتری برای تمرکز روی فرایند تولیدمثل باقی می‌ماند که در نهایت ممکن است مانعی برای آی وی اف موفق باشد. البته استفاده از اسموتی در روز انتقال جنین نه شانس شما را برای موفقیت در فرایند آی وی اف کم می‌کند و نه زیاد.

تغذیه قبل از آی وی اف : قبل از آی وی اف قهوه نخورید

مطالعات مختلف نشان‌دهنده ارتباط میان مصرف زیاد کافئین به خصوص کافئین موجود در قهوه و افزایش ریسک سقط جنین زیاد است. توصیه می‌شود خانم‌های باردار و خانم‌هایی که در مرحله انتقال جنین قرار دارند روزانه بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف نکنند. البته در مورد خانم‌هایی که قصد دارند از طریق آی وی اف موفق بچه‌دار شوند، حذف کامل کافئین از رژیم غذایی روزانه گزینه بهتری است.مصرف قهوه باعث تغییر وزن نوزاد هم می‌شود.

تغذیه قبل از آی وی اف : لبنیات بدون چربی یا بسیار کم چرب نخورید

شاید عجیب به نظر برسد اما در یکی از مطالعات انجام شده مشخص شده است خانم‌هایی که از لبنیات بدون چربی یا بسیار کم‌چرب استفاده می‌کنند، احتمال موفقیت کمتری در بارداری نسبت به کسانی دارند که از لبنیات معمولی استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از شیرهای پرچرب هم می‌تواند تا ۲۷ درصد احتمال نازایی را افزایش دهد و مانع داشتن یک آی وی اف موفق شود. اگر نگران بد بودن چربی لبنیات هستید؛ خوب است بدانید به تازگی تحقیقاتی انجام شده که خبرهای خوبی راجع به لبنیات پرچرب دارد.

تغذیه قبل از آی وی اف : مواد غذایی حساسیت زا

اگر توت فرنگی، کیوی، گوجه فرنگی یا بادمجان باعث می‌شود چشم‌هایتان قرمز شود، بینی‌تان آب‌ریزش پیدا کند، یا گلویتان به خارش بیفتد بنابراین قبل، در حین و همچنین بعد از فرایند انتقال باید مصرف این مواد غذایی یا هر غذای دیگری را که به آن حساسیت دارید، قطع کنید. علتش هم این است که مصرف این مواد مغذی می‌تواند باعث تحریک پاسخ دستگاه ایمنی بدن به مواد حساسیت‌زا یا آلرژن شود و بر ضد هر چیز غریبه‌ای که وارد بدن می‌شود واکنش نشان دهد. بنابراین ممکن است شانس  شما را برای یک آی وی اف موفق پایین بیاورد.

در پایان و بارعایت نکات گفته شده می توانید در روند درمانی خود شاهد بهبود محسوسی شوید و با سلامتی هرچه بیشتر این دوره درمان را به پایان برسانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در مورد آی وی اف میتوانید با شماره تماس های درج در پایین صفحه با سرکار خانم دکتر فاطمه سروی جراح و متخصص زنان و زایمان در ارتباط باشید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد