شماره های مطب دکتر سروی: 02188087542 | 09195934458 | 09195600342
رزرو وقت تماس با پزشک

درمان نازایی و ناباروری

به چه مراکزي براي درمان ناباروري مراجعه کنيم؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت

زوج​ها براي درمان ناباروري بايد به مراکز سرشناس و معتبر در زمينه درمان نازایی و ناباروری مراجعه کنند. مراکزي که در آنها متخصص ناباروري مردان، متخصص ناباروري زنان و جنين‌شناس وجود داشته باشند و مشکلات و احتمال​هايي که باعث ناباروري در مردان و زنان مي​شود به طور کامل بررسي شود.  مراکزي که در وهله اول تشخيص درستي از ناباروري و دلايل ناباروري مراجعان خود داشته باشند و با بهترين انتخاب برای درمان آنها اقدام کنند.

دکتر فاطمه سروی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی فلوشیپ فوق تخصصی نازایی، لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی

انواع روش های درمانی ناباروری و ناباروری در پزشکی مدرن

ناباروری و ناباروری درمان می شود. با روش هایی مانند تلقیح رحم داخلی و خارجی ، تزریق اسپرم به تخمک ، اهدای جنین و ده ها روش دیگر که ابتدا باید بدانید که بدن شما شرایط بارداری را قبول می کند. امروزه از روش های نوآورانه جدیدی برای درمان ناباروری استفاده می شود.
بسته به علت ناباروری در همسر از این روش ها استفاده می شود. روشهای درمانی مدرن مختلفی وجود دارد که در ادامه این بخش در مورد سلامت جنسی مرطوب ، ما تمام روشهای درمان ناباروری و ناباروری را به شما می گوییم.

درمان ناباروری

حاملگی

درمان ناباروری با روش های مدرن
درمان های جدید برای ناباروری و ناباروری در زنان و مردان
درمان ناباروری به موارد زیر بستگی دارد:

علت ناباروری
چه مدت عقیم هستید؟
سن شما و والدینتان
تنظیمات شخصی
برخی از دلایل ناباروری ممکن است اصلاح شود. در مواردی که بارداری خود به خود اتفاق می افتد ، زوجین اغلب می توانند با استفاده از فناوری ساخت به بارداری برسند. درمان ناباروری ممکن است شامل تعهدات مالی ، جسمی ، روانی و زمانی باشد.

علل ناباروری

درمان ناباروری در زنان و مردان

درمان ناباروری برای مردان:
گزینه های مردان ممکن است شامل درمان مشکلات جنسی عمومی یا عدم وجود اسپرم سالم باشد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حتما بخوانید: دلایل ناباروری در مردان 

تغییر سبک زندگی:

بهبود شیوه زندگی و عوامل رفتاری می تواند شانس بارداری را بهبود بخشد ، از جمله کاهش انتخاب دارو ، کاهش / از بین بردن مواد مضر ، بهبود دفعات و زمان روابط ، ورزش منظم و بهینه سازی سایر عواملی که ممکن است به باروری آسیب برساند.

داروها:

برخی از داروها ممکن است تعداد اسپرم را افزایش داده و احتمال موفقیت در بارداری را افزایش دهند. این داروها ممکن است عملکرد پروستات ، از جمله تولید و کیفیت اسپرم را افزایش دهند.

درمان های ناباروری مردان

درمان نازایی

عمل جراحی:

در شرایط انتخابی ، ممکن است جراحی بتواند انسداد اسپرم را معکوس کرده و باروری را بازگرداند. در موارد دیگر ، درمان جراحی واریکوسل ممکن است شانس کلی بارداری را بهبود بخشد.

بهبود اسپرم:

این تکنیک ها باعث می شوند اسپرم در حین انزال یا در هنگام عدم انزال نطفه ای با مشکل روبرو شود. همچنین ممکن است در مواردی که تکنیک های تولید مثل با استفاده از تکنیک های تولید مثل کاهش یا غیرمعمول باشد ، استفاده شوند.

درمان ناباروری برای زنان:

اگرچه ممکن است یک زن برای بازگرداندن باروری فقط به یک یا دو روش درمانی احتیاج داشته باشد ، اما ممکن است چندین روش درمانی مختلف قبل از درک آن لازم باشد.

تحریک تخمک گذاری با داروهای باروری:

داروهای باروری یک درمان اصلی برای زنان مبتلا به اختلالات تخمک گذاری است. این داروها قانون تخمک گذاری را تعدیل می کنند. در مورد گزینه های داروی باروری ، از جمله مزایا و خطرات هر نوع ، با پزشک خود صحبت کنید.

علل ناباروری زنان

تلقیح مصنوعی (IUI) یا تلقیح داخل رحمی:

در طی IUI ، اسپرم سالم مستقیماً در رحم قرار می گیرد ، در حالی که تخمدان ماده یک یا چند تخمک آزاد می کند تا بارور شود. بسته به علت ناباروری ، زمان آن را می توان با چرخه طبیعی یا داروهای باروری تنظیم کرد.

تلقیح داخل رحمی در دو مورد انجام می شود:

حالت ۱: هنگامی که مرد دارای مشکلاتی از جمله: حجم کم اسپرم ، تعداد کم اسپرم ، تحرک اسپرم کم یا میل جنسی است.

حالت ۲: وقتی خانمی با ترشح دهانه رحم و اختلال ایمنی بدن منجر به ناباروری می شود یا به دلیل درد و برخی شرایط خاص مانند واژنیسموس نمی تواند رابطه طبیعی داشته باشد.

این روش ساده و بدون درد است و بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود. در مقاربت طبیعی فقط ۱۰٪ اسپرم از واژن به دهانه رحم می رسد اما در روش IUI اسپرم از انسان مایع گرفته می شود و بدین ترتیب اسپرم با کیفیت بیشتر و بهتری وارد رحم می شود و در نتیجه احتمال باروری افزایش می یابد.

بچه دار نشدن

برای درمان ناباروری همسرم از چه روشی استفاده کنم؟

اهدای جنین در دو مورد انجام می شود:

حالت اول: وقتی مرد ناباروری دارد و قادر به تولید اسپرم نیست.

حالت دوم: در زوج هایی که به هر دلیلی روش های درمان ناباروری بارها و بارها شکست خورده است ، اما زن از نظر سن و اندام می تواند جنین اهدا شده را در رحم خود رشد دهد.

روند اهدای جنین

این زوجین پس از مراجعه به مرکز ناباروری و اطلاع از عدم موفقیت در روش های درمان ناباروری ، نامه ای به دادگاه خانواده و پزشکی قانونی دریافت می کنند. پس از معاینه لازم ، پزشکی قانونی و دادگاه توافق می کنند که مجوز این کار را صادر کنند. سپس ، زوجین می توانند با ارائه مجوز به مرکز مراقبت از جنین اهدایی مراجعه کنند یا اهدا کننده جنین را معرفی کنند.

دلایل نازایی و ناباروری در زنان:

  1.  تخمدان پلی کیستیک: شرایطی را فراهم می کند که فولیکولهای کوچک موجود در تخمدانها نمی توانند به فولیکولهای بالغ تبدیل شوندوبا عدم تعادل هورمونی والگوهای غیر قابل پیشگویی تخمک گذاری مشخص می شود.پریود های نامنظم ،رشد موهای زائد و آکنه و چاقی.
  2.  مشکلات تخمک گذاری: به شرایطی (معمولا هورمونال)اطلاق می شود که مانع از آزاد شدن تخمک بالغ توسط تخمدانهای زنان می شود.فقدان یا وجود عادات ماهیانه نامنظم و خونریزی های ماهیانه کم یا زیاد. آندومتریوزیز:به شرایطی اطلاق می شود که در آن بافت پوشاننده مخاط رحم(بافت اندومتریال)در بیرون از حفره رحمی ومعمولا در حفره شکمی لگنی رشد می کند.بعضی زنان بدون علامتنددر حالی که دیگران دچار درد موقع عادت ماهیانه یا درد حین نزدیکی یا دردهای مبهم لگنی هستند.
  3.  لوله های رحمی مسدودشده: لوله های رحمی آسیب دیده یا مسدود شده ،ازرسیدن اسپرم به تخمک ویا از رسیدن تخمک بارور شده به داخل حفره رحمی جلوگیری می کنند.علل مهم انسداد لوله های رحمی شامل بیماری های التهابی لگن ،بیماری های انتقال یابنده از طریق روابط جنسی نظیر کلامیدیاو اعمال جراحی عقیم کننده قبلی می باشند.

درمان ناباروری با استفاده از فناوری

جراحی احیای باروری:

مشکلات رحم مانند پولیپ های آندومتر ، تیغه رحم یا اسکار داخل رحمی با جراحی هیستروسکوپی قابل درمان است.

با کمک فن آوری باروری:

فن آوری تولید مثل (ART) نوعی درمان باروری است که در آن تخمک و اسپرم استفاده می شود. یک تیم مراقبت های بهداشتی متشکل از پزشکان ، روانشناسان ، جنین شناسان ، تکنسین های آزمایشگاهی ، پرستاران و متخصصان بهداشت با هم همکاری می کنند. برای کمک به زوج هایی که بارور نیستند.

تلقیح مصنوعی (IVF) متداول ترین روش ART است:

همانطور که در این بخش از Namnak بیشتر توضیح خواهیم داد ، تلقیح مصنوعی شامل تحریک و بازیابی تخمهای مختلف بالغ از یک زن ، بارور کردن آنها با اسپرم نر در یک ظرف در آزمایشگاه و کاشت جنین در رحم سه تا پنج روز پس از لقاح است. .

حاملگی ivf

اسپرم در مردان

فن آوری های جدید برای درمان ناباروری

درمان ناباروری و ناباروری با IVF

IVF در صورت انسداد لوله های رحمی ، چسبندگی لگن ، تعداد اسپرم کم و تحرک کم اسپرم و در همه مواردی که اسپرم به تخمک رحم نمی رسد ، استفاده می شود.

در این روش طی یک بیهوشی کوتاه و موقت تخمک از زن گرفته می شود و از مرد اسپرم گرفته می شود ، سپس در آزمایشگاه اسپرم و تخمک را کنار هم قرار می دهند تا اسپرم وارد تخم شود و تخمک را بارور کند و رویان تشکیل می شود.

سپس جنین تک سلولی با تقسیم پی در پی یک جنین چند سلولی را تشکیل می دهد. سپس جنین پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت برای کاشت و بارداری به رحم زن منتقل می شود.

چهار مرحله IVF: مرحله اول ، تحریک تخمدان ، مرحله دوم ، تخمک گذاری ، مرحله سوم: لقاح اسپرم و تخمک ، مرحله چهارم: انتقال جنین.

مزایای IVF

افزایش خطر ابتلا به ناهنجاری های کروموزومی در نوزادان به دلیل سن مادر و وجود بیماری های ژنتیکی در زوجین است. اگر یک ناهنجاری در جنین تشخیص داده شود ، تصمیم گیری برای سقط جنین برای زوجین دشوار است.

لقاح قبل از انتقال جنین قابل مشاهده است و اگر نطفه با تخمک بارور نشود ، دفعه بعد می توان شرایط لقاح را تغییر داد. اگر بیمار لوله های رحمی نداشته باشد ، IVF بدون هیچ مشکلی انجام می شود.

برای اطلاع از تمام مراحل آی وی اف و هزینه آی وی اف در سال ۹۹ کلیک کنید

راه بچه دار شدن

راه حل ناباروری و درمان ناباروری
بهترین روش های درمانی برای ناباروری

محدودیت های IVF

به دلیل کیفیت پایین تخمک های ماده ، میزان بارداری در زنان بالای ۴۰ سال کاهش می یابد.

از تکنیک های دیگر نیز بعضاً در چرخه تلقیح مصنوعی استفاده می شود ، مانند:

تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (ICSI) یا تزریق خرد:

یک اسپرم سالم مستقیماً به تخمک بزرگسالان تزریق می شود. ICSI اغلب هنگامی استفاده می شود که کیفیت یا کمیت اسپرم کم یا ضعیف باشد ، یا اگر IVF از کار افتاده باشد و قابل انجام است. این روش با بازکردن پوشش خارجی به جنین در پوشش رحم کمک می کند. جنین اتفاق می افتد.

روش میکرواینجکشن زمانی استفاده می شود که اسپرم های مرد از نظر تعداد ، تحرک یا شکل از کیفیت خوبی برخوردار نباشند یا IVF موفقیت آمیز نباشد. این روش مراحل تحریک تخمدان ، تخمک گذاری ، تزریق اسپرم به تخمک و لقاح و انتقال جنین را دارد که در آن اسپرم به تخمک تزریق می شود تا در آزمایشگاه جنین تشکیل شود و سپس لقاح و تقسیم سلول صورت می گیرد.

درمان ناباروری و ناباروری با تشخیص بیش از حد کاشت (PGD). در گذشته از روشی به نام PND برای بررسی ناهنجاری های کروموزومی در جنین قبل از تولد استفاده می شد ، اما امروزه روش های تشخیص ژنتیکی قبل از کاشت به نام PGD می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

در این روش ، ۱۶ تا ۱۸ ساعت پس از لقاح ، تخمک ها از نظر لقاح مورد بررسی قرار می گیرند و تخم های دارای دو پروتونوکل کشت می شوند.

تزریق اسپرم به تخمک

آیا ناباروری قابل درمان است؟
تخمک دهنده یا اسپرم اهدا کننده:

بیشتر ART ها با استفاده از تخمک های خود زن و اسپرم همسرش انجام می شود. اما اگر مشکلات شدیدی در تخمک یا اسپرم وجود دارد ، می توانید از تخمک ، اسپرم یا جنین اهدا کننده شناخته شده یا ناشناخته استفاده کنید.

درمان ناباروری و ناباروری با اهدای تخمک

در برخی موارد ، علل ناباروری با دارو یا درمان های پیشرفته ناباروری قابل درمان نیست. برخی از زنان علی رغم داشتن اندام های تناسلی سالم به دلیل کهولت سن ، یائسگی زودرس و … به دلیل کمبود تخمک قادر به تولید مثل نیستند ، در این روش تنها راه باروری دریافت تخمک از یک فرد داوطلب است.

تخمک در آزمایشگاه توسط اسپرم همسر گیرنده بارور می شود و جنین حاصل در رحم یک زن نابارور قرار می گیرد.

درمان نازایی دکتر سروی

اهدای تخمک

دیگر نگران عدم درمان ناباروری خود نباشید
تخمها را برای درمان ناباروری اهدا کنید
نکات مهم در اهدای تخم مرغ

• سن گیرنده تخمک باید ۴۵ سال باشد و فرد باید پس از مشاوره پزشکی و اطلاع از خطرات باروری در سنین بالاتر باردار شود.

زوجینی که تحت اهدا egg تخمک قرار می گیرند باید تمام جنبه های این کار مانند بهداشت روانی ، ارث و قانون و سایر موارد را در نظر بگیرند و سپس درمان خود را آغاز کنند.

آزمایشات اولیه باید قبل از درمان انجام شود.

• اهدا کننده تخمک حتماً قبلاً بچه دار شده باشد و باید بین ۲۱ تا ۳۴ سال داشته باشد.

گیرنده و اهدا کننده تخمک باید دارای ویژگی های جسمی مشابه مانند رنگ پوست ، رنگ چشم ، رنگ مو و ساختار بدن باشد.

گیرنده تخمک

درمان های عالی برای ناباروری

نکات مهم در درمان ناباروری با اهدای تخمک

• اهدا کننده تخمک باید از نظر ژنتیکی سالم بوده و دارای هپاتیت ، ایدز و سفلیس باشد.

• اهدا کننده تخمک توسط یک متخصص باید از نظر سابقه خانوادگی ، تحصیلات ، ثبات روحی ، انگیزه اهدای خون ، سابقه بارداری دشوار ، روابط بین فردی ، سابقه قضایی و حقوقی ، سابقه بیماری روانپزشکی و اختلال شخصیت از نظر روانشناسی ارزیابی شود.

• برخی از افراد دوست دارند برای محافظت از حریم خصوصی خود یک اهدا کننده تخم مرغ گمنام باشند ، اما از طرف دیگر برخی از افراد دوست دارند اهدا کننده را به دلیل سوابق اجتماعی ، فرهنگی و ژنتیکی خود بشناسند.

• اگر این مسئله از فرزند ناشی از این عمل پنهان باشد ، همیشه خطر آشکار شدن حقیقت ناخواسته در مورد خانواده هایی وجود دارد که یکدیگر را نمی فهمند و با آنها توافق ندارند. برای جلوگیری از مشکلات، رضایت باید از دهنده و گیرنده، و استانداردهای سلامت جسمی و روانی به دست آمده باشد باید برای کمک کنندگان مشاهده می شود.

حامل بارداری:

زنانی که رحم عملکردی دارند یا بارداری برای آنها خطر جدی است ، می توانند لقاح مصنوعی را با استفاده از حامل بارداری انتخاب کنند ، در این صورت ، جنین زوجین برای بارداری در رحم باردار قرار می گیرد. .

ناقل بارداری

ناباروری را با بهترین روش های ممکن درمان کنید
درمان ناباروری و مشکلات رفتاری:
مشکلات مربوط به درمان ناباروری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حاملگی های چندقلویی:

متداول ترین نوع درمان ناباروری ، زایمان های متعدد است. به طور کلی ، هرچه تعداد بیشتری جنین داشته باشید ، خطر زایمان زودرس و همچنین مشکلاتی در دوران بارداری مانند دیابت بارداری بیشتر است.

نوزادان نارس در معرض خطر بیشتری برای سلامتی و مشکلات رشدی هستند. قبل از شروع درمان در مورد چندین روش پیشگیری از بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

سندرم تحریک بیش از حد (OHSS):

داروهای باروری برای ایجاد تخمک گذاری می توانند باعث OHSS شوند ، که باعث تورم و درد در تخمدان ها می شود. علائم ممکن است شامل درد خفیف شکم ، نفخ و حالت تهوع باشد که حدود یک هفته طول می کشد یا بارداری. به ندرت ، یک شکل جدی ایجاد می شود و نیاز به درمان فوری دارد.

درد تخمدان

توصیه های کلی برای درمان ناباروری

خونریزی یا عفونت:

مانند هر روش تهاجمی ، با استفاده از فناوری تولید کمک ، خطر خونریزی یا عفونت وجود دارد.

مدیریت استرس عاطفی در طول درمان:

برای کمک به مدیریت استرس عاطفی در طول درمان این راهکارها را امتحان کنید:

خودتان را معرفی کنید:

به جای سرکوب گناه یا عصبانیت ، به دیگران نزدیک شوید. با عزیزان خود در تماس باشید ، صحبت با شریک زندگی ، خانواده و دوستانتان می تواند بسیار مفید باشد. بهترین حمایت اغلب از طرف عزیزان و نزدیکترین افراد به شما است.

نکات کلیدی برای درمان ناباروری
کاهش استرس:

برخی مطالعات نشان داده است که زوجینی که استرس روانی را تجربه می کنند ، در درمان ناباروری نتایج ضعیفی داشته اند. سعی کنید قبل از بارداری استرس خود را در زندگی کاهش دهید.

ورزش کنید و یک رژیم غذایی سالم بخورید:

داشتن یک برنامه ورزشی و رژیم غذایی به اندازه سالم می تواند بینایی شما را بهبود بخشد و شما را بر روی زندگی خود متمرکز کند.

ورزش و رژیم

با تغییر شیوه زندگی ، ناباروری را درمان کنید

مدیریت اثرات عاطفی:

با چالش های روانی روبرو خواهید شد. از نتایج خود مراقبت کنید. حتی اگر درمان باروری موفقیت آمیز باشد ، اغلب استرس و ترس از شکست در دوران بارداری معمول است. اگر شما سابقه افسردگی و اضطراب، شما در معرض خطر این مشکلات در ماه پس از تولد فرزند شما.