شماره های مطب دکتر سروی: 02188087542 | 09195934458 | 09195600342
رزرو وقت تماس با پزشک

آی وی اف چیست

 

آی وی اف

آی وی اف چیست؟ تمام آنچه باید درباره آن بدانید

آنچه در این مقاله خواهید آموخت

آی وی اف یکی از شناخته شده ترین انواع فن آوری کمک باروری است. آی وی اف  با استفاده از ترکیبی از داروها و روشهای جراحی برای کمک به اسپرم در باروری تخمک و همچنین به کاشت تخمک بارور در رحم شما کمک می کند.

ابتدا دارویی مصرف می کنید که چندین تخمک شما را بالغ و آماده لقاح می کند. سپس پزشک تخمها را از بدن شما خارج کرده و در آزمایشگاه با اسپرم مخلوط می کند تا به اسپرم کمک کند تخمها بارور شود. سپس آنها ۱ یا چند تخمک بارور شده (جنین) را مستقیماً وارد رحم شما می کنند. اگر هر یک از جنین ها در پوشش رحم شما کاشته شود ، بارداری اتفاق می افتد.

آی وی اف مراحل زیادی دارد و تکمیل کل مراحل چندین ماه طول می کشد. گاهی اوقات در اولین تلاش موثر است ، اما بسیاری از افراد برای باردار شدن به بیش از یک دوره آی وی اف نیاز دارند. در صورت بروز مشکلات باروری ، آی وی اف قطعاً شانس بارداری شما را افزایش می دهد ، اما هیچ تضمینی وجود ندارد – بدن همه متفاوت است و IVF برای همه مفید نخواهد بود.

مراحل IVF چیست؟

مراحل تزریق ivf

تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی

تزریق اسپرم به سیتوپلاسم تخمک: در این روش تخمک با یک اسپرم نر منفرد در یک ظرف آزمایشگاهی ترکیب می شود. پس از لقاح ، جنین حاصل در رحم زن قرار می گیرد.

انتقال ترکیبات در فالوپ

تخمک و اسپرم در آزمایشگاه ترکیب شده و سپس با جراحی لاپاراسکوپی به لوله های رحمی تزریق می شوند. باروری در بدن اتفاق می افتد و جنین به طور طبیعی در رحم کاشته می شود.

 پیوند داخل رحمی زیگوت

در این روش ، مانند GIFT ، تخمک زن و اسپرم مرد در آزمایشگاه ترکیب می شوند و از طریق جراحی در لوله رحمی قرار می گیرند ، اما مانند IVF ، پزشک سپس جنین را وارد رحم می کند شکم لقاح آزمایشگاهی.

تخم یا جنین اهدا کنید

اگر یک زن نتواند با تخمک های خود باردار شود ، تخمک اهدایی زن دیگری با اسپرم همسرش ترکیب می شود (در کشور اسلامی ما ، اتحادیه بین زن اهدا کننده تخمک و مرد قانونی) و در رحم جنین. اولین زن قرار می گیرد.

روند درمان IVF

هنگامی که چرخه قاعدگی مادر در شرف شروع بود ، به او داروهای باروری داده شد تا تخمدان ها را آزاد کند تا چندین تخمک بالغ آزاد شود (معمولاً هر ماه یک تخمک). گاهی اوقات ممکن است مجبور شود از تخم مرغ استفاده کند تا از ترشح زودرس جلوگیری کند. این یک هورمون مصنوعی است. مادر باید مرتباً به پزشک مراجعه کند تا سطح هورمون خون خود را بررسی کند و زمان رسیدن تخمک ها را بررسی کند.
هنگامی که تخمک رسیده است ، پزشک یک سوزن نازک را از طریق دیواره واژن وارد تخمدان می کند (تحت بیهوشی). او تخم مرغ را بیرون آورد. (ممکن است سونوگرافی برای تعیین محل تخمک انجام شود.) در مرحله بعدی ، پزشک تخم مرغ را با اسپرم شریک زندگی در یک ظرف آزمایشگاهی مخلوط می کند.
بعد از دو تا پنج روز ، هر تخمک بارور شده یک گلوله سلول تشکیل می دهد که “جنین” یا جنین نامیده می شود. سپس پزشک ۲-۴ از این جنین ها را از طریق کاتتر باریک از طریق دهانه رحم وارد رحم می کند. (اگر جنین بیشتری تشکیل شود ، اگر آن بخش از IVF از کار افتاد ، آنها را برای استفاده بعدی منجمد کنید.) اگر درمان موفقیت آمیز باشد ، جنین در دیواره رحم کاشته می شود و به رشد جنین ادامه می دهد. تولد نوزاد. آره.
در ۰۲ تا ۰۴ درصد زنان باردار آلوده به HIV ، چندین جنین کاشته شده و چندین زایمان انجام شده است.
دو هفته پس از قرارگیری جنین در رحم ، مادر می تواند با انجام آزمایش خون بارداری موفقیت کاشت را تأیید کند.

دکتر سروی متخصص ای وی اف

آی وی اف دکتر سروی

ای وی اف (IVF) پیشرفته ‌ترین و موثرترین روش درمان ناباروری است. یک دوره ای وی اف (IVF) حدود ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد. آی وی اف ۶ مرحله اصلی دارد که شامل موارد زیر است:

  1.  سرکوب چرخه طبیعی- چرخه طبیعی قاعدگی به کمک داروها سرکوب می‌شود.
  2.  کمک به بازیابی تخمک- داروهایی برای تولید بیشتر تخمک توسط تخمدان‌ها تجویز می‌شود.
  3.  نظارت بر پیشرفت مراحل و بلوغ تخمک‌ها- سونوگرافی برای بررسی تخمک‌ها انجام می‌شود و داروهایی برای کمک به بلوغ آن‌ها تجویز می‌شود.
  4.  جمع‌آوری تخمک‌ها- سوزنی از طریق واژن به درون تخمدان‌ها وارد می‌شود تا تخمک‌ها جمع‌آوری شوند.
  5.  بارور کردن تخمک‌ها- تخمک‌ها با اسپرم‌ها ترکیب شده و چند روز برای بارور شدن تخمک زمان داده می‌شود.
  6.  انتقال جنین‌ها- در این مرحله یک یا تعداد بیشتری جنین به رحم منتقل می‌شود.

طول درمان درآی.وی.اف

حدود ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد تا یک دوره‌آی.وی.اف کامل شود. باید چند هفته صبر کرد تا تخمک‌ها رسیده شود. حدود نصف روز طول می‌کشد تا تخمک و اسپرم گرفته و در آزمایشگاه تلقیح شود. ۲ تا ۵ روز دیگر هم باید صبر کرد تا جنین را به داخل رحم مادر وارد کنند، البته همان روز مادر مرخص شده و می‌تواند به منزل برود.

پیامد آی.وی.اف به نوع مشکل نازایی زوج‌ها و سن آنان بستگی دارد. معمولا خانم‌های جوان‌تر تخمک‌های سالم‌تری دارند و میزان موفقیت‌آی.وی.اف در آنها بیشتر است. به‌طور متوسط ۵۳ درصد شانس حامله شدن و ۹۲ درصد امکان زایمان سالم در هر دوره از درمان برای آنها وجود دارد. البته در مورد هر بیمار احتمال حاملگی قابل پیش‌بینی نیست چرا که به عوامل مختلفی چون: سن وسلامت دستگاه‌های تولیدمثل در دو جنس بستگی دارد.

چه زمانی آی وی اف پیشنهاد میگردد ؟

روش آی.وی.اف معمولا بعنوان اولین راه درمان و بهترین روش درمانی در شرایط زیر پیشنهاد می شود:

۱٫      انسداد دوطرفه لوله‌های فالوپ تخمدان

۲٫      وجود  اندومتریوز،

۳٫      ناباروری بدلیل مشکلات گردن رحم

۴٫      ‌اختلال در تخمک‌گذاری

۵٫      ناباروری با علت نامشخص.

۶٫      کم بودن میزان اسپرم در مرد .

مزیت‌های آی.وی.اف

ای.وی.اف قدیمی‌ترین روش کمک باروری است و به همین دلیل پژوهش‌های متعددی برای افزایش سلامت این روش و کودکان حاصل از آن انجام شده است و تاکنون عارضه‌ای در اثر‌آی.وی.افبدست نیامده است.

علاوه بر این، پژوهش‌های اخیر‌۸( مطالعه بین سال‌های ۹۸۹۱ تا )۹۹۹۱ نشان می‌دهد که داروهای باروری میزان ابتلا به سرطان تخمدان را (حتی اگر بیش از یک‌سال مصرف شود) افزایش نمی‌دهد. در ضمن پژوهشگران در حال انجام مطالعاتی برای تکامل و بهبود‌آی.وی.اف در آینده هستند.

یک شیوه بدون عارضه براي باروری است و از روش های قدیمی در این زمينه تلقی می شود . پژوهش های اخیر نشان ميدهد که داروهای بارداری سبب سرطان تخم دان نمی شوند.

با به کاربستن این تلقیح آزمایشگاهی میتوان باروری خارج از رحم را انتظار داشت. زمانیکه جنین در درون شکم یا داخل لوله های رحم جای می گیرد، پزشک سعی ميکند جنین شکل گرفته در پوشش خارج از رحم را با دارو یا جراحی بیرون آورد.

خانم هایی که مصرف کننده داروهای باروری هستند، گاهی تحریک شدن بیش از حد تخم دان را حس ميکنند. تحریکی بیش از حد تخم دان با بزرگ شدن تخم دان همراه بوده و این بزرگ شدن با نشانه هایی چون حس پری و معلق بودن، تنفس بریده بریده ، درد در ناحیه لگن، استفراغ، افزایش وزن، سرگیجه و تهوع ظاهر ميشود

دکتر فاطمه سروی

دکتر فاطمه سروی جراح و متخصص زنان، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، مجموعه دکتر سروی در اعمال جراحی های لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی در رده پیشرفته قرار دارد

هیستروسکوپی   |   لاپاراسکوپی رحم    |    درمان نازایی و ناباروری   |     آی وی اف

One thought on “آی وی اف چیست

  1. با توجه به اینکه دکتر سروی یکی از متخصصین حرفه ای در زمینه هستند و برای من از بهترین روش آی وی اف استفاده کردند و نتیجه گرفتم پیشنهاد میکنم حتما به ایشان مراجعه کنید و امیدوارم بانوان سرزمینم لذت مادر شدن را احساس کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.